prp tedavisi nedir

PRP (Platelet Rich Plazma) tedavisi yararı

PRP (Platelet Rich Plazma) ile, zayıflayan veya ölmeye başlayan saç köklerinin, tüy haline gelmiş saç tellerinin canlandırılması ve eski sağlığına kavuşturulması hedeflenmektedir.

PRP (Platelet Rich Plazma) nedir?

Bu uygulamada alınan küçük miktardaki kan, özel bir tüpe konularak santrifüj işlemine tabi tutulduktan sonra bileşenlerine ayrıştırılır ve elde edilen ‘Platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma’, saçlı deriye enjeksiyon yoluyla aktarılır.

prp-afterhair-transplant-center-turkey

PRP (Platelet Rich Plazma) yöntemi, saç tedavisinde adeta devrim niteliğinde bir tedavi yöntemidir. PRP yöntemi; saç dökülmesi, deri tabakasının gençleştirilmesi ve yenilenmesi, yaraların iyileşmesi, akne izlerinin tedavisi gibi alanlarda uygulanan ve başarılı sonuçlar alınan bir alternatif tedavi şeklidir.

PRP ile, zayıflayan veya ölmeye başlayan saç köklerinin, tüy haline gelmiş saç tellerinin canlandırılması ve eski sağlığına kavuşturulması hedeflenmektedir. Uygulanacak kişinin kendi kanından alınan ve özel işlemlerle akyuvar ve trombositlerin ayrılması sonucu elde edilen solüsyonun seyrelmiş ya da saçsız bölgeye enjekte edilmesi işlemidir.

PRP (Platelet Rich Plazma) yönteminin klinik geçmişi 1990’ lı yıllardır ve günümüze kadar başarıyla uygulanmıştır. Önceleri yüz çene ameliyatlarında yaraların iyileşmesini hızlandırmak için, sonraları ise kalp cerrahisi, kronik yara iyileşmesi, spor hekimliği, ortopedik cerrahi alanlarında sıklıkla kullanılmaya başlanmış, şimdi laboratuvarda kültür ortamında hücre ayrışmasında kullanılmaktadır. Ayrıca en son kullanım alanı olarak kozmetik endikasyonlardır. 2004 yılından günümüze pek çok ülkede cilt antiaging ve rejuvenasyon tekniği olarak uygulanmaktadır.

PRP Cilt Rejenerasyon Terapisi yönteminde de trombosit bileşenleri kullanılır. Trombositler vücuttaki yıpranmış kan damarlarının onarımı, hücrelerin onarımı ve kanamanın durdurulmasında önemli görevler üstlenmiş kan hücreleridir.

Trombositler vücut hücrelerinin yenilenmesi, canlandırılması ve aktive edilmesini sağlayan büyüme (Growth) faktörleri adı verilen maddeler içerir. Büyüme faktörleri, salındığı yerde kollajen üretimi, yeni kılcal damarların üretimi ve cildi gençleştiren bir dizi biyolojik faaliyetin başlamasına neden olur. Ayrıca, beyaz kan hücreleri, salınan büyüme faktörlerinin miktarında yaklaşık 5 kat artışa neden olan destekleyici bir etki oluşturur. PRP Cilt Rejenerasyon Terapi olarak, özel büyüme faktörleri ilave edilerek hazırlanan growth faktör solüsyonu, çeşitli cilt problemlerini (göz, dudak kenarı, alın, boyun, gözaltı torbaları, akne lekeleri vb) azaltmak için enjekte edilir.